Říká studentka Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity Jana Obručová, která řídí projekty AIESEC v neziskové oblasti.
Jak vznikl projekt výuky angličtiny v dětských domovech?
Projekty se snažíme připravovat na míru podle reálných potřeb. Tak se například ukázalo, že děti v dětských domovech nemají velkou šanci vycestovat za hranice, seznámit se s jinými kulturami ani si pořádně procvičit angličtinu. Napadlo nás, že bychom do dětských domovů mohli pozvat studenty z jiných zemí, kteří by anglicky hovořili o své zemi a několik týdnů s dětmi procvičovali a rozvíjeli jejich jazykové znalosti.
A jaké máte první zkušenosti?
V prvním kole jsme kurzy uskutečnili v dětských domovech v Dolních Počernicích, v Klánovicích a v Ústí nad Labem. Dobrovolníci, které pro tuto myšlenku získáme, tráví pět až šest týdnů v dětském domově. Ukázalo se, že děti stojí nejen o vyprávění o cizích zemích, o procvičení angličtiny, ale také a hlavně o kamarádství. Je výborné, že dobrovolníci – zahraniční studenti – se dětem mohou věnovat celý den.
Jak získáváte zahraniční dobrovolníky?
AIESEC je celosvětová organizace s centrální databází, kam můžeme umístit informace o našem projektu a také tam vyhledávat možné zájemce. V prvním kole jsme měli devět zahraničních dobrovolníků. Samozřejmě se do projektu zapojují i naši studenti z ČZU jako projektoví manažeři, organizátoři, fundriseři a také zajišťujeme PR.
Co vás osobně na této práci baví?
Je úžasné být v kontaktu s lidmi z celého světa! To, co dělám, mne baví, má to pro mě smysl. Těší mne vidět, jak dětem otvírá obzory kontakt s dalšími lidmi, jak je to motivuje. Mě samotnou AIESEC na střední škole kdysi nasměroval k zájmu o jazyky a cizí kultury. Na univerzitě jsem se pak samozřejmě zapojila do AIESECu a chtěla bych se v této oblasti angažovat i po dokončení školy. Studuji hospodářská a kulturní studia, zajímá mne neziskový sektor.
Co chystáte v dalších měsících?
Aktuálně rozjíždíme druhé kolo kurzů pro dětské domovy. Ty chceme uplatnit v dalších deseti dětských domovech během letních měsíců a září. Plánujeme také letní školy angličtiny formou příměstských táborů pro děti a také máme rozpracovaný projekt pro seniory. Máme představu, že by zahraniční studenti vyprávěli o svých zemích a naši by předkládali, ale pochopitelně by nešlo jen o vyprávění. Také by se vařily cizokrajné speciality a podobně. Doufáme, že se nám podaří zaujmout a získat alespoň čtyřicet zahraničních dobrovolníků.
Zdroj: ČZU
Komentáře