Voľba odboru je niečo ako voľba životného partnera

Rozhovory |

míní Juraj Ševčík, děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci
Co považujete za největší konkurenční výhodu Vaší fakulty?
Možnosť bezprostredného zapojenia do vynikajúcich vedeckých tímov, prijemné prostredie a jeho tvorivý duch, individuálny prístup.

Co je z Vašeho pohledu na vysokoškolském studiu nejpodstatnější?
Schopnosť orientovať sa v probléme a vedieť ho riešiť – či už sám, alebo v tíme.

Jak vzpomínáte na svá VŠ studia?
S odstupom času sú to stále krajšie časy, a už i tá vojenská katedra začína mať svoje kúzlo…

Kdybyste si v současné době volil obor svého studia, podle jakých kritérií byste se rozhodoval? A který obor byste pravděpodobně vybral?
Voľba odboru je niečo ako voľba životného partnera, dávka životnej múdrosti by bola neoceniteľná, ale človek sa obyčajne rozhoduje v mladíckom nadšení. Každopádne by to mal byť partner do nepohody, s ktorým vám bude dobre, a ktorý vás podrží i vtedy, keď sa nedarí. A keď to budete brať takto a máte svojho partnera rád, ako asi odpoviete na položenú otázku, koho by ste si dnes zobrali?

Juraj Ševčík

Prof. RNDr. Juraj Ševčík, Ph.D.
Vystudoval analytickou chemii na Přírodovědecké fakultě UP v Olomouci a po čtyřletém působení v psychiatrické léčebně v Pezinku se na fakultu vrátil jako odborný asistent. Habilitoval v roce 1998 a od roku 2003 je profesorem na Katedře analytické chemie. Zabývá se především elektromigračními metodami, analýzou biologicky aktivních a chirálních látek a on-line prekoncentračními technikami. V těchto oblastech publikoval více než 60 původních časopiseckých prací. Je členem České společnosti chemické, The American Chemical Society a The Royal Society of Chemistry. Svou činností významně přispívá k popularizaci chemie na základních a středních školách. Je ženatý a má dvě děti.
Související články
Komentáře