Spolupráce české Wikipedie s vysokými školami raketově vzrůstá

Ostatní |

Česká mutace celosvětově proslulé internetové encyklopedie Wikipedie patří ve spolupráci s učiteli ke světové špičce. Na čem je spolupráce založena a čím se zasluhuje?




Po 10 letech existence české Wikipedie dochází k mimořádnému nárůstu zapojování se učitelů do tohoto projektu. Celá spolupráce je poměrně mladou myšlenkou, která se však uchytila na mnoha zahraničních mutacích Wikipedie.

Jednoduchý princip

Český program „Studenti píší Wikipedii“ staví na jednoduché myšlence. Oslovováním profesorů a učitelů se semestrální a jiné studentské práce ukládají namísto do šuplíku do internetové databáze. Vyučující si tak mohou snadno zjistit pokrok a práci svých studentů, zatímco na encyklopedii přibývají kvalitní a ověřená hesla od lidí, kteří si tak v praxi vyzkouší práci se zdroji a dostanou i zpětnou vazbu.

Češi patří ke špičce

Před necelým rokem začala malá skupina dobrovolníků oslovovat české vysoké školy. V současnosti již skupina navázala kontakt s několika fakultami na Karlově univerzitě, Univerzitě Palackého, Masarykovou univerzitou či také s Národním památkovým ústavem.  V zimním semestru akademického roku 2011/12 se zapojilo 100 studentů, ale v letním semestru se jejich počet takřka zdvojnásobil. V současné době se studentům podařilo vytvořit již přes 150 ověřených hesel z několika oborů. Wikipedisté oslovují média a komunikují se studenty a učiteli na Facebooku. „Ozývají se nám stále noví učitelé,“ říká Vojtěch Dostál, jeden ze zakládajících členů týmu wikipedistů. “I přes množství času, které tomu věnujeme ve svém volnu, chceme pořád růst a rádi odpovíme každému motivovanému učiteli, který si bude chtít spolupráci vyzkoušet,“ dodává.

Dobré jméno

Dlouhodobým cílem ze strany Wikipedie je mimo jiné zbavit se špatné pověsti. Tu má encyklopedie především kvůli své otevřenosti. Vzhledem k tomu, že do ní může přispívat kdokoliv, objevují se případy vandalismu. V heslech se vyskytují chyby, chybí uvádění zdrojů, editoři mezi sebou válčí. „Česká Wikipedie má přes 230 000 hesel. Chybí nám kvalitní hesla z důležitých oborů, naopak hesel o kdejaké epizodě mnohdy druhořadých seriálů máme spoustu,“ připomíná další z wikipedistů David Klempíř s tím, že kromě dlouhodobě běžícího projektu zaměřeného na kvalitu se šance dávají právě univerzitní spolupráci. „Jsme mile překvapeni a velmi rádi, že v akademické obci nemáme tak špatné jméno, jak se bohužel obecně traduje,“ zakončuje.

 

Zdroj: TZ Wikimedia ČR











Komentáře