Jak nejlépe vybrat jazykovou školu? Všímejte si detailů

Ostatní |

Znalost cizích jazyků hraje v současnosti čím dál větší roli, takže se není čemu divit, že i velké množství lidí hledá vhodné jazykové kurzy. Na co si však dát při výběru pozor?
Čím dál více zaměstnavatelů klade důraz na jazykovou vybavenost uchazečů, což vede i k nárůstu poptávky a nabídky na trhu jazykového vzdělání. Pokud chcete zvolit tu pravou jazykovou školu, nezbývá vám, než výběru obětovat trochu času.

Dbejte na první dojem

Nejrychlejší vyhledávání stále poskytuje internet, díky kterému můžete zúžit hledané jazykové školy na blízké okolí. Již z webových stránek vybrané instituce můžete mnoho vyčíst. Přehlednost stránek včetně základních informací o samotné škole a nabízených kurzech by měly být snadno dostupné. Neodmyslitelně ke škole patří i historie a délka působení na trhu. Zejména u nově zavedených škol totiž hrozí možnost, že by si své výukové metody a jazykové lektory mohla zkoušet právě na vás.

Nechte se pozvat

Většina jazykových škol pro vážné zájemce pořádá den otevřených dveří, na kterém se můžete seznámit s prostředím a atmosférou vzdělávacího centra. Ještě důvěrněji se s vyučovacími metodami seznámíte během ukázkových hodin, které již patří ke standardní prezentaci jazykových kurzů. Pokud se stále rozhodujete mezi větším množstvím škol, mohl by vám během poutě po ukázkových hodinách uniknout začátek vyučovacího roku. Práci při hledání si můžete usnadnit díky prvnímu ročníku netradičního veletrhu jazykových škol Otevřené Vzdělání v Brně, na němž se jazykové školy budou prezentovat právě prostřednictvím ukázkových lekcí.

Porovnávejte

Pokud zúžíte výběr na několik konkrétních kurzů, tak začněte porovnávat podrobné parametry. Důležitou roli hraje délka trvání celého kurzu, délka vyučovacích hodin, struktura výuky, dostupnost učebních materiálů nebo možnost zakončení kurzu zkouškou s jazykovým certifikátem prokazujícím dosaženou jazykovou úroveň. Při porovnání cenové náročnosti nezapomeňte zahrnout informaci, zda poplatky zahrnují učební materiály či administrativní poplatky za závěrečné zkoušky. Ani zde však nezapomeňte porovnat cenu/výkon. Pokud je kurz podezřele levný, bude mít zřejmě nízkou hodinovou sazbu i lektor, což pro něj nemusí být dostatečně motivující faktor.

Výuka v praxi

Před samotným zahájením výuky neopomeňte zjistit informace týkající se praktického chodu kurzu. Patří k nim fakta, jež často nejsou na webových stránkách prezentována, ale v konečném důsledku mohou ovlivnit vaši spokojenost. Zeptejte se na:

  • povinnost absolvovat rozřazovací test se zjištěním jazykové úrovně
  • zkušenosti a dovednosti lektora
  • možnost přestoupit z kurzu (přesun mezi jazykovými úrovněmi)
  • možnost navázat na předešlý kurz

 

Zdroj: TZ Vzdělání.czKomentáře