Masarykova univerzita přispěla ke vzniku internetového kurzu slovenštiny pro Čechy

Ostatní |

20 let po rozdělení Československa je situace v jazykové oblasti obou zemí diametrálně odlišná. Nejen to vedlo ke vzniku internetového kurzu slovenštiny.
Naučit se správně slovensky mohou zdarma Češi díky novému jazykovému kurzu na portálu Slovake.eu. Na přípravě prvního internetového kurzu slovenského jazyka pro Čechy se podílelo Centrum jazykového vzdělávání Masarykovy univerzity, které zajistilo jeho překlad a úpravu. Provozovatelem portálu s prvním funkčním vícejazyčným online kurzem slovenštiny je občanské sdružení Edukace@Internet.

Autoři projektu upozorňují, že dvacet let po rozdělení Československa je situace v jazykové oblasti obou zemí diametrálně odlišná. Zatímco mladí Slováci čtou knihy v češtině, sledují české filmy a někteří v češtině i studují, mnoha mladým Čechům kontakt se slovenštinou zcela chybí. Podle odborníků tak hrozí, že se za dalších dvacet let budou mladé generace Čechů a Slováků domlouvat anglicky, neboť si již nebudou rozumět.

Ačkoliv jsou si oba jazyky podobné, nelze se podle tvůrců spolehnout zcela na automatický překlad. „Namísto zvyku ‚stavanie májov’ totiž automatický překlad nabídne ‚mayská stavení’, z označení ‚slovakisté a slavisté’ máme rázem fotbalový klub ‚slávisté’ a ani doslovný překlad ‚Jak se voláš?’ určitě není správná čeština,“ zmiňuje Marek Blahuš z Centra jazykového vzdělávání MU, který český překlad stránek koordinoval.

Stránky v současnosti nabízí minikurz s nejčastějšími výrazy pro návštěvníky Slovenska, dva obsáhlé kurzy úrovní A1 a A2 podle Evropského referenčního rámce, gramatiku a didaktické hry zaměřené na procvičování slovní zásoby. Nechybí slovníky a zajímavé texty o Slovensku a slovenštině. Zaregistrovaní uživatelé mohou navíc komunikovat s ostatními prostřednictvím soukromých zpráv nebo vícejazyčného fóra. Stránka je přístupná bezplatně v osmi jazykových verzích (česky, anglicky, v esperantu, německy, francouzsky, litevsky, polsky, slovensky) s otevřenou možností přidávání dalších jazyků.

 

Zdroj: TZ MUKomentáře