Absolventi MU mají vyšší platy, přesto se obávají nezaměstnanosti

Ostatní |

Masarykova univerzita vypracovala průzkum zkoumající uplatnění absolventů v praxi po dvou letech od ukončení studia.




Již po osmé provedla Masarykova univerzita průzkum, jehož cílem bylo zjistit uplatnění absolventů. Zkoumal například snadnost získání zaměstnání, výši mzdy, uplatnění vzdělání nebo nezaměstnanost a obavy z ní. Dotazníkového šetření se zúčastnilo 1799 absolventů prezenčního magisterského studia všech devíti fakult.

Ve srovnání s výstupy předchozího šetření z let 2009-2010 se absolventi více bojí možné nezaměstnanosti. Ačkoliv je osm z deseti dotázaných zaměstnáno nebo podniká, hledání práce hodnotí časově náročnějším než dříve.

I když je nezaměstnaných mezi respondenty jen 2,5 %, což je zhruba třikrát méně než v populaci ČR, ve srovnání se starším výzkumem z let 2007–2008 se absolventi o něco více bojí potenciální nezaměstnanosti. Zvýšil se také podíl pesimistického hodnocení budoucího uplatnění v daném oboru,“ řekl autor výzkumu Jaroslav Nekuda z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. Sedm z deseti absolventů však získá práci již do dvou měsíců od ukončení školy.

I průměrná mzda absolventů MU se zvýšila na téměř 25 tisíc korun. Platové rozdíly lze pozorovat nejen mezi jednotlivými fakultami, ale i mezi muži a ženami. Z šetření vyplývá, že ženy mají v průměru o pětinu nižší platy.

Největší průměrný příjem mají se 38 tisíci informatici, kteří také zaznamenávají největší nárůst platů v období do dvou let. Vyšší mzdy, než je univerzitní průměr, pobírají také absolventi fakulty sociálních studií či ekonomicko-správní fakulty. Nově se k nim řadí i mladí lékaři.

Za 16 let, kdy MU průzkum provádí, dosáhla univerzita druhého nejvyššího podílu spokojenosti absolventů s vědomostmi nabytými při studiu. MU by znovu zvolilo téměř 86 %. Skoro 80 % absolventů našlo uplatnění ve studovaném nebo příbuzném oboru.

 

Zdroj: TZ MU











Komentáře